Data opublikowania wiadomości 27.06.2016
Bank BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR i zwrócą swoim klientom nadpłacone pieniądze. Taką informację przekazał w poniedziałek UOKiK. Urząd zapewnia, że oba banki zdecydowały się na ten krok dobrowolnie.
Chodzi o sytuację z początku zeszłego roku kiedy notowania franka szwajcarskiego wobec złotego znacznie wzrosły, a w ślad za nimi podniosła się wysokość rat kredytów hipotecznych. Jednocześnie wartość uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów wskaźnika LIBOR spadła poniżej zera, a to z kolei powinno obniżyć raty. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.
Urząd antymonopolowy poinformował, że nie wszystkie banki uwzględniły ten fakt pomimo, że w umowach kredytowych określały sposób ustalania oprocentowania właśnie jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu.
Postępowanie przeciwko bankowi BPH trwało od maja, a przeciwko Pekao od sierpnia 2015 roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania, a oba banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk. Banki oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem a tym, które uwzględnia ujemny LIBOR. Tak wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał. Banki muszą poinformować o tym swoich klientów.
To nie pierwsze banki, które mają przeprawę z urzędem. UOKiK wszczął osiem postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory siedem decyzji. W toku jest jeszcze jedno postępowanie. Pierwsze decyzje zapadły w styczniu 2016 r. Wówczas ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk, a mBank został do tego zobowiązany przez urząd. Na mBank nałożono także ponad 6,5 mln zł kary.
Co proponuje Kredytolog:
Bezpłatna strona - wizytówka: twojanazwa.kredytolog.pl
Boks reklamowy na dowolnej stronie - 3 linie tekstu, ikonka, link
Publikacja artykułu w 11 kategoriach branży finansowej
Publikację artykułu należy zamówić poprzez formularz kontaktowy