Dodaj zlecenie Wybierz najlepszą ofertę kredytu, pożyczki, ubezpieczenia, leasingu, windykacji! Polecaj Kredytologa Zlecenia finansowe kredytolog.pl Zlecenia - ogłoszenia finansowe bez opłat i rejestracji

« powrót do aktualności

Kredytolog.com - Kredyty, pożyczki, konta bankowe...

Wiemy które banki zwrócą pieniądze frankowiczom

Data opublikowania wiadomości 27.06.2016

Bank BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR i zwrócą swoim klientom nadpłacone pieniądze. Taką informację przekazał w poniedziałek UOKiK. Urząd zapewnia, że oba banki zdecydowały się na ten krok dobrowolnie.

Chodzi o sytuację z początku zeszłego roku kiedy notowania franka szwajcarskiego wobec złotego znacznie wzrosły, a w ślad za nimi podniosła się wysokość rat kredytów hipotecznych. Jednocześnie wartość uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów wskaźnika LIBOR spadła poniżej zera, a to z kolei powinno obniżyć raty. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Urząd antymonopolowy poinformował, że nie wszystkie banki uwzględniły ten fakt pomimo, że w umowach kredytowych określały sposób ustalania oprocentowania właśnie jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu.

Postępowanie przeciwko bankowi BPH trwało od maja, a przeciwko Pekao od sierpnia 2015 roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania, a oba banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk. Banki oddadzą klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem a tym, które uwzględnia ujemny LIBOR. Tak wyjaśnił prezes UOKiK Marek Niechciał. Banki muszą poinformować o tym swoich klientów.

To nie pierwsze banki, które mają przeprawę z urzędem. UOKiK wszczął osiem postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory siedem decyzji. W toku jest jeszcze jedno postępowanie. Pierwsze decyzje zapadły w styczniu 2016 r. Wówczas ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk, a mBank został do tego zobowiązany przez urząd. Na mBank nałożono także ponad 6,5 mln zł kary.

INFORMACJE DLA ZLECENIODAWCY

Informacje dla zleceniodawcy - Kredytolog.pl


 • Czy konieczna jest rejestracja w serwisie?
 • Czy pobierana jest jakaś prowizja?
 • Czy moje dane będą widoczne w serwisie?
 • Jak długo czeka się na oferty?

JAK DODAĆ ZLECENIE?


Zareklamuj się u Kredytologa

Co proponuje Kredytolog:

Bezpłatna strona - wizytówka: twojanazwa.kredytolog.pl

 • Zobacz jak będzie wyglądała Twoja wizytówka
 • Samodzielnie stwórz stronę / wizytówkę - zaloguj się

Boks reklamowy na dowolnej stronie - 3 linie tekstu, ikonka, link

 • Reklama wyświetlana rotacyjnie na wybranej stronie
 • Opłata za wielokrotność 1000 wyświetleń
 • Samodzielnie uruchom reklamę - zaloguj się
 • Link pozycjonujący Dofollow

Publikacja artykułu w 11 kategoriach branży finansowej

 • Długotrwała reklama - artykuł nie zostanie usunięty
 • Link pozycjonujący Dofollow

Publikację artykułu należy zamówić poprzez formularz kontaktowy

Reklama na stronie Kredytolog.pl